Pioneers in the industry, we offer invt vs-043fe hmi panel, invt vs series hmi, weintek mt8071ie hmi, weintek hmi ip series touch panel human machine, weintek mt8073ie hmi and weintek mt8071ip hmi from India.
₹ 2990 / Piece Get Latest Price
| Touch Screen Type | Resistive |
| Operating System | Windows Embedded |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 4.3inch |
| Brand | INVT |
| Resolution | 320 x 240 Pixels |
| Model Name/Number | VS-043FE |
| Phase | Single Phase |
| Series | VS Series |
| 4.3inch | 480x272pixel |
| Display Color | 260000 colors |
| Brightness | 400cd/m2 |
| Contrast | 400:1 |
| Backlight Type | LED |
| Backlight Life | 20000hr |
| Touch Panel Type | Four Line Resistive |
| Internal Storage | 128MB |
| Input Power | 24VDC |
| Power Consumption | 3W |
| Voltage Withstand | 500VDC |
₹ 3099 / Number Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 10 inch |
| Phase | Single Phase |
| Resolution | 800 x 480 Pixels |
| Brand | INVT |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP56 |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | Weintek |
| Model Name/Number | MT8071IE |
| Phase | Single Phase |
| Resolution | 800 x 480 Pixels |
| Display Size | 7 inch |
| Control Type | Keyboard Control |
| Port Type | USB Client & Host |
| Type of Communication | RS-422/RS-485 USB Client & Host |
| USB Host | USB 2.0 x 1 |
| Colors | 16.7M |
| Input Power | 24+-20%VDC |
| Power Source | Battery |
| Dimensions | 200.3 x 146.3 x 34 mm (W x H x D) |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3599 / Piece Get Latest Price
| Brand | Weintek |
| Phase | Single Phase |
| Resolution | 1024 x 768 Pixels |
| Display Size | 15 inch |
| Control Type | Touch Screen |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Battery |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Packaging Type | Box |
| IP Rating | IP56 |
₹ 3999 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | Weintek |
| Model Name/Number | MT8073iE |
| Resolution | 800 x 480 Pixels |
| Display Size | 7 inch TFT |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | Approx. 0.6 kg |
| Backlight Type | LED |
| Enclosure | Plastic |
| Power Isolation | Built-in |
| Voltage Resistance | 500VAC (1 min) |
| Dimensions | 200.3 x 146.3 x 34 mm |
| Contrast Ratio | 800:1 |
| Input Power | 24+-20%VDC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3699 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Resolution | 800 x 480 Pixels |
| Brand | Weintek |
| Model No | MT8071iE |
| Display | 7 inch TFT LCD |
| Brightness | 400 cd/m |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Accuracy | Active Area Length(X)+-2%, Width(Y)+-2% |
| Dimensions | 3.4 x 20.03 x 14.63 cm (L x W x H) |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 7 inch |
| Phase | Single phase |
| Resolution | 800 x 480 Pixels |
| Model Name/Number | MT8071IP |
| Brand | Weintek |
| Port Type | USB Client & Host |
| Type of Communication | RS-422/RS-485 USB Client & Host |
| Brightness | 300 cd/m2 |
| Backlight Type | LED |
| Colors | 16.7M |
| Pixel Pitch | 0.1926(H) x 0.179(V) mm |
| USB Host | USB 2.0 x 1 |
| Ethernet | 10/100 Base-T x 1 |
| Input Power | 10.5~28VDC |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 12 inch |
| Phase | Single Phase |
| Model Name/Number | Magelis GTO |
| Brand | Schneider |
| Display Resolution | 320 x 240pixels |
| Port Type | 2 x COM1, 2 x Ethernet (RJ45), 2 x USB 2.0 |
| Display Type | TFT |
| Number of Ports | 6 Ports |
| Processor Type | RISC |
| Processor Speed | 333MHz |
| Onboard Memory | 96MB |
₹ 3699 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Brand | Weintek |
| Model Name/Number | MT6050iP |
| Resolution | 480 x 272 Pixels |
| Usage/Application | Automation |
| Country of Origin | Made in India |
| Brightness | 500 cd/m2 |
| Backlight Type | LED |
| Backlight Life Time | >30,000 hrs |
| USB Client | USB 2.0 x 1 |
| Contrast Ratio | 500:1 |
| Colors | 65536 colors |
| Display | 4.3 inch TFT LCD |
Jay Dobariya (Owner)
JSK Automation & Electrical Solutions
D-30, Vrundavan Park Soceity, Thakkarbapanagar
Nikol, Ahmedabad - 382350, Gujarat, India