We are a leading Manufacturer of emotron vsx series ac drive, cropmton ac drive, cg crompton greaves emotron vsu48 ac drive, emotron vsm series variable frequency drive, vsm48-006-20ceb jsk automation and cg crompton greaves emotron vfx48 ac drive from Ahmedabad, India.
₹ 4999 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.5 HP |
| Brand | Crompton |
| Series | VSX series |
| Protection class | IP2X |
| Operating Temperature | 50 Degree Celsius |
| Phase | Three Phase |
| Power | 0.75kW |
| Communication Support | Built in RS485, ProfibusDP (Optional) |
| Approvals | CE |
The Emotron VSX series drive offers customised solutions for your application in a compact design with technologically advanced functions capable of driving induction and permanent magnet motors. The LCD graphical display offers a user-friendly interface and the set up will have your system up and running in time.
| Rated Voltage | 380-415 VAC ±20% |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Rated current | 2.5 Amp to 45 Amp |
₹ 2998 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 7.5 HP |
| Brand | Crompton |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Motor Power | 3 Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Current | 3 - 138 A |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Model Name/Number | VSM |
| Motor Power | As per Requirement |
| Input Voltage | As per Requirement |
| Input Phase | Both |
| Input Frequency | 60 |
| Output Current | 3 - 138 |
| Start Up Torque | As per Requirement |
| Control Procedure | As per Requirement |
| Ambient Temp. | Standard |
| Installation Type | Standard |
| Acceleration Time | As per Requirement |
| Warranty | 1 Year |
| Degree of Protection | Standard |
| EMC | As per Requirement |
| Overload Capacity | Standard |
| Enclosure Rating | As per Requirement |
| Input Tolerance | Standard |
| Communication Ports | As per Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Brand | Emotron |
| Power Rating | 1 HP |
| Series | VSM Series |
| Power | 0.4kW |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 220V |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2 HP |
| Input Voltage | 415 |
| Brand | Crompton |
| Motor Power | 3 Phase |
| Model Name/Number | VSM |
| Input Frequency | 60 |
| Output Current | 3 - 138 |
₹ 7988 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | CG Crompton Greaves Emotron VFX48 AC Drive |
| Input Phase | 1 - Phase |
₹ 7985 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Brand | Crompton |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Model Name/Number | Crompton VFD |
₹ 5977 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Brand | ABB |
| Input Voltage | 240V |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Model Name/Number | Emotron AC Drive |
Jay Dobariya (Owner)
JSK Automation & Electrical Solutions
D-30, Vrundavan Park Soceity, Thakkarbapanagar
Nikol, Ahmedabad - 382350, Gujarat, India