We are a leading Manufacturer of yaskawa vfd a1000 - series ac drive, yaskawa variable frequency drive and yaskawa cimr-vt4a0011baa drive from Ahmedabad, India.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Industrial Machinery |
| Model Name/Number | A1000 |
| Brand | Yaskawa |
| Input Phase | Both |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5999 / Piece Get Latest Price
| Series | V1000 |
| Power Rating | 3.7 kW |
| Brand | Yaskawa |
| Input Voltage | 415 V |
| Input Phase | 3 Phase |
| Drive Type | Elevator / Crane |
| Motor Power | 5 HP |
| Enclosure | IP21 |
| Application | Hoist, Conveyor, Crane, HVAC, Lift, Fan, Mixer, Compressor |
Yaskawa Variable Frequency Drive is designed for efficient and precise speed control of AC motors. This drive operates on 3 Phase input power and has a power rating of 3.7 kW, ensuring stable and reliable performance in industrial applications. It helps reduce energy consumption, improve operational efficiency, and provide smooth motor operation. Suitable for applications such as pumps, fans, conveyors, compressors, and other industrial machinery.
Key Features:
Input Phase: 3 Phase
Power Rating: 3.7 kW
Energy-efficient motor control
Stable and smooth performance
Compact and durable design
Easy installation and operation
Low maintenance
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Brand | Yaskawa |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Model Name/Number | V1000 |
| Motor Power | 5 HP |
| Phase | 3 Phase |
| Input Voltage | 415 V |
| Input Frequency | 60 Hz |
| Output Current | 3 - 138 A |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
CIMR- VT4A0011BAA is variable frequency drive suitable for Normal duty & Heavy Duty applications.
Input – Three phase 400 V.
Output – Three phase variable voltage, variable frequency.
Normal duty output rating – 5.5 KW, 11.1 Amp.
Heavy duty output rating – 3.7 KW, 9.2 Amp.
Jay Dobariya (Owner)
JSK Automation & Electrical Solutions
D-30, Vrundavan Park Soceity, Thakkarbapanagar
Nikol, Ahmedabad - 382350, Gujarat, India