Leading Manufacturer of fuji frenic mini ac drive, fuji vfd ac drive, fuji vfd frenic, fuji ac drives, fuji vfd frenic-eco - series ac drive and fuji vfd frenic - hvac - series ac drive from Ahmedabad.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Power | 7.5 HP |
| Brand | Fuji |
| Model Name/Number | FRNo.1 C2S-2J |
| Series | Frenic Mini |
| Nominal Applied Motor | 0.1kW |
| Rated Capacity | 0.3kVA |
| Rated Current | 0.8Amp |
| Overload Capability | 150% of rated current for 1min |
| Rated Frequency | 50Hz |
| Torque | 150% |
| Applicable safety standards | UL508C, EN 61800-5-1-2007 |
| Enclosure | IP20, UL Open Type |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Weight | 0.6kg |
Fuji Electric original dynamic torque vector control system is known for its top-of-the line performance, delivering stabile torque output even at low speeds.
This feature has a wide range of applications, including conveyors and high-inertia loads that demand high starting torque. Slip Compensation shortens setting time
The slip compensation controller works with voltage tuning for even more accurate speed control at low velocity. This reduces speed control variability and stabilizing creep speed for more accurate stopping in conveyors and similar equipment.
Advanced CPU processes data at twice the speed of our current model.
Delivers all the usability of the C1. Provides volume of frequency and the same ease of operation as the curreßnt model.
Permits motor operation while controlling temperature, pressure, and flow rate without the use of a temperature controller or other external device
The cooling fan can be switched off when the fan or pump is not running to reduce both noise and energy consumption
Use of sensorless synchronous motor control together with the motor can reduce energy consumption
Rated Voltage: 200 to 240V
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Brand | Fuji |
| Output Current | 12 A |
| Input Voltage | 220 V |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Power | 7.5 HP |
| Brand | Fuji |
| Enclosure Type | IP52 |
| Country of Origin | Made in India |
| Rated Capacity | 0.30 kVA |
| Rated Voltage | 200-240 V |
| Phase | Three Phase |
| Rated Current | 0.8A |
| Rated Frequency | 50-60 Hz |
| Torque | 150 g |
| Cooling Method | Natural Cooling |
| Weight | 0.6 kg |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Power | 7.5 HP |
| Brand | Fuji |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Input Voltage | 230 V |
| Input Frequency | 50 Hz |
| Output Current | 1.5 A |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Display Type | Digital |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | Fuji VFD Frenic-Eco - Series Ac Drive |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8998 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | Fuji VFD Frenic - HVAC - Series AC Drive |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 2.2 kW (3 HP) |
| Input Voltage | 230 V |
| Input Phase | Single Phase |
| Brand | Fuji Electric |
| Control Mode | V/F Control |
| Application | HVAC, CNC Machine, General Purpose, Compressor |
| Output Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP21 |
Fuji Variable Frequency Drive (VFD) is a high-performance motor control solution designed to regulate motor speed and torque efficiently. It helps in reducing energy consumption, improving operational efficiency, and ensuring smooth motor operation. Fuji VFDs are widely used in industrial automation and process control applications.
These drives are equipped with advanced protection features such as overload, over-voltage, under-voltage, and short-circuit protection. With a compact design, easy installation, and reliable performance, Fuji Variable Frequency Drives are suitable for continuous industrial operations.
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | Fuji Drive |
₹ 9003 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Brand | Fuji |
| Input Phase | Both |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Brand | Fuji VFD |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Model Name/Number | Fuji VFD Frenic- Mega - Series AC Drive |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Power | 2 HP |
| Usage | for Pumps |
| Brand | ABB |
| Model Name/Number | CG Crompton Greaves Emotron VSB48 AC Drive |
| Input Phase | 1 - Phase |
Jay Dobariya (Owner)
JSK Automation & Electrical Solutions
D-30, Vrundavan Park Soceity, Thakkarbapanagar
Nikol, Ahmedabad - 382350, Gujarat, India