Our product range includes a wide range of schneider ac drives altivar 310, schneider ac drive, schneider ac drives altivar 303, schneider lexium 23 plus servo drives and servo motors, slanvert hope65 series variable frequency drive (vfd) and schneider ac drives altivar 32.
₹ 7998 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Pumps |
| Brand | Delta |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 3 HP |
| Power | 5 HP |
Part of Easy Series
Particularly suitable for applications involving industrial machines, the Easy Altivar 310 variable speed drive is a frequency inverter for three-phase 380…460 V asynchronous motors rated from 0.37 kW/0.5 HP to 30kW/40HP₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Compressors |
| Brand | Danfoss |
| Input Frequency | 60 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
| Motor Power | 5 HP |
| Power | 3 HP |
₹ 7999 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7 HP |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Power | 7 HP |
| Brand | Schneider |
| Input Frequency | 60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Brand | Schneider |
| Motor Power | 3 HP |
| Phase | Single Phase |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Speed | 1500 rpm |
| Type | AC |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Power Rating | 0.75 kW (1 HP) |
| Input Phase | Three Phase |
| Brand | Slanvert |
| Input Voltage | 415 V |
| Application | Compressor, General Purpose, HVAC, Textile |
| Control Mode | V/F Control |
| Output Phase | 3 Phase |
| IP Rating | IP20 |
Shihlin Variable Frequency Drives (VFDs) are available in multiple series and models, designed to provide efficient and reliable speed control for AC motors. These drives help reduce energy consumption, improve process efficiency, and ensure smooth and stable motor operation. Suitable for a wide range of industrial applications, including pumps, fans, conveyors, compressors, HVAC systems, and other machinery.
Key Features:
Available in multiple series and models
Energy-efficient motor speed control
High performance and reliable operation
Compact and rugged design
Easy installation and user-friendly interface
Low maintenance requirement
₹ 7998 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 7 HP |
| Usage | for Industrial Machinery |
| Power | 7 HP |
| Input Phase | 3 - Phase |
| Brand | ABB |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 8999 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Brand | Schneider |
| Model Name/Number | Schneider ATV320 VFD |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Brand | Schneider |
| Model Name/Number | Schneider AC Drives Altivar 312 |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Motor Power | 3 HP |
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Brand | ABB |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 4986 / Piece Get Latest Price
| Input Phase | 1 - Phase |
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Brand | Schneider |
| Input Voltage | 240V |
| Model Name/Number | Three Phase AC Drive |
₹ 5975 / Piece Get Latest Price
| Usage | for Pumps |
| Power | 2 HP |
| Brand | Slanvert |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Model Name/Number | AC Drive |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Mounting Type | Panel Mount |
| Display Size | 7 inch |
| Resolution | 1920 x 720 Pixels |
| Control Type | Touch Screen |
| Display Colors | 65k |
| Configuration Software | As per Requirement |
| Memory | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Brand | JSK Automation & Electrical Solutions |
| Input Voltage | 240V |
| Input Phase | Single Phase |
| Output Power | 2 kW |
| Output Current | 2A |
| Model Name/Number | Drive |
Jay Dobariya (Owner)
JSK Automation & Electrical Solutions
D-30, Vrundavan Park Soceity, Thakkarbapanagar
Nikol, Ahmedabad - 382350, Gujarat, India