Pioneers in the industry, we offer stepper motor drives, invt servo motor with driver, yasaka servo motor and driver, fuji servo motor 400w and industrial fuji servo from India.
₹ 3000 / Piece Get Latest Price
| Voltage | 220V |
| Brand | Any |
| Output Power | Standard |
| Output Current | As per requirement |
| Input Phase | Both |
| Input Voltage | Standard |
| Model Name/Number | As per requirement |
| Speed | Standard |
| Frequency | As per requirement |
| Weight | Standard |
| Power | As per requirement |
| Capacity | Standard |
| Operating Humidity | As per requirement |
| Thickness | Standard |
| Installation Type | As per requirement |
| Range | Standard |
| Peak Current | As per requirement |
| Operating Temp. | Standard |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 7000 / Piece Get Latest Price
| Phase | Single Phase |
| Type | AC |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | 1 kW |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | Box |
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Brand | YASAKA |
| Phase | Single Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Input Phase | 1 - Phase |
| Speed | 1500 rpm |
| Type | AC |
| Voltage | 220 V |
| Material | Mild Steel |
YASAKA Motor offers two types of servo motor solutions. Tuning Free Servo Motor products or Short Range Servo Motor products. Both types of solutions provide closed loop control along with many other advantages.
Our Tuning Free Servo Motors are traditional servo solutions where the encoder provides feedback to the driver and all motion is controlled through a Position Counter. Use of the limited duty region is available for short periods of time where more torque is required.
Our Short Range Servo Motors are closed loop as well and utilize a different motor technology where as they provide maximum torque throughout their entire speed torque range without the concern of operating in the limited duty region. See the speed torque comparison below for a clear comparison. Also, our Short Range Servo Motor driver are Network compatible.
₹ 6999 / Piece Get Latest Price
| Input Phase | 1 - Phase |
| Brand | Fuji |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 210 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Motor Horse Power | 2 HP |
| Power Consumption | 25 kW |
| Rated Power | 200 W |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 8799 / Piece Get Latest Price
| Rated Power | 200 W |
| Pulse Transmission Output | 400 Mbyte of memory data |
| Communication Port | Ethernet communication module |
| Brand | Fuji |
| I/O Points | 24 |
| Usage/Application | Industrial |
| Processing Speed | 24 Bit |
| Program Language | English |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single Phase |
| Packaging Type | Box |
Minimum order quantity: 1 Piece
Jay Dobariya (Owner)
JSK Automation & Electrical Solutions
D-30, Vrundavan Park Soceity, Thakkarbapanagar
Nikol, Ahmedabad - 382350, Gujarat, India